Сьогодні до нас дістався новий для нашої місцевості шкідник – самшитова вогнівка. Вогнівка – це метелик досить великих розмірів, гусениці зелені, із чорною головою. Живиться цей шкідник листям самшиту (Buxus sempervirens).
Біологія шкідника
Самшитова вогнівка відкладає яйця на нижній стороні листя самшиту. Діаметр яйця становить близько 1 мм. Личинки, що вийшли з них, через 3-4 тижні переходять у стадію лялечок. Довжина лялечки – 2,5-3 см. Через 10-15 днів спостерігається вихід метеликів. В умовах України вогнівка може дати 2-3 покоління, вражаючи самшит на значних площах.
Вогнівка – ознаки появи
Наявність самшитової вогнівки на рослинах самшиту можна визначити за такими ознаками:
- листя та пагони самшиту вічнозеленого покриті тонким павутинням, шкірками личинок, екскрементами гусениць та чорними головними оболонками;
- на гілках і листі мешкає велика кількість темно-зелених і жовтувато-зелених гусениць, покритих тонкими волосками;
- земля під самшитом вкрита відходами життєдіяльності вогнівки: шаром «огризків» зелені, фекалій, які видають неприємний специфічний запах.
Самшитова вогнівка – боротьба
Від вогнівки самшитової виявилися ефективними такі контактні препарати, як Децис Профі, Актеллік (6 мл на 6 л води), а також препарати, що містять лямбда-цигалотрін – Енжіо, Оперкот. Обов’язково потрібно поєднувати їх із препаратами системної дії, наприклад Конфідор Максі або Актара.
Обробляючи самшит цими препаратами по листу, слід пам’ятати, що захисна дія препарату триває 14-20 днів, а цикл розвитку вогнівки – близько 40 днів. Тому необхідно проводити 2-3 обробки. Обприскуючи самшит вічнозелений ретельно обробляйте всю листову поверхню, використовуйте прилипач, для кращого розподілу робочого розчину по рослині.
Ще краще як системний компонент комплексу заходів для боротьби зі шкідником використовувати пролив розчином Актари (4-8 г на 10 л) кущів так, щоб промочити прикореневу зону на 30-40 см. Такої обробки буде достатньо на повний життєвий цикл шкідника.
На гусениць вогнівки молодшого віку діють препарати регулятори росту комах, такі як Проклейм і Матч (одну з повторних обробок можна провести ними), а також мікробіологічні та біопрепарати.
Проводячи обробки самшиту системними та контактними препаратами, а особливо актелліком, обов’язково враховуйте температуру повітря – це знизить ризик фітотоксичності та несприятливої дії на людей. За температур повітря вище 25-30 градусів краще використовувати інші препарати.
Крім того, обов’язково потрібно скоригувати режим підживлення самшиту.
На період боротьби з вогнівкою має сенс виключити азотні підживлення, провівши кореневе підживлення Сульфатом калію (20 г на 10 л).
Важливо діяти швидко та ефективно, щоб самшитова вогнівка не поширилась на інші рослини в вашому саду.