Як би красиво Ви не облагородили свою ділянку, доглядати за нею все ж таки доведеться. Адже рослини без цілющої вологи існувати не можуть. І тут незамінним помічником стане сучасна система автоматичного поливу. Якщо площа Вашої ділянки перевищує 6 соток, а газон займе не менше 3 соток, обійтися без системи автоматичного поливу буде важко.
Проконсультуйтеся з фахівцями – вони підкажуть, як раціональніше влаштувати систему поливу, підберуть необхідне обладнання відповідно до генерального плану озеленення та прокладуть усі комунікації до того, як садові дизайнери та робітники посадять дорогі рослини, розіб’ють клумби, зроблять садові доріжки, посіють газон. Повірте, газон площею більше 3 соток жоден старанний садівник не зможе якісно поливати 2-3 рази на день протягом 2 тижнів після посіву. А прокладати комунікації по вже створеному газону, огинаючи рослини в квітучому саду, – справа клопітка і дорога.
Компоненти системи поливу
Автоматичний полив, крім прокладання труб та електрики, установки дощувачів, передбачає наявність контролера (пульту) управління з програмою поливу і датчиків вологості грунту.
Звичайно, важливе місце в системі автоматичного поливу займає вільний доступ до води, наявність великої ємності (від 2000 літрів та більше), потужного насоса. Обов’язково встановіть фільтри, щоб до системи не потрапляли механічні частинки, здатні засмічувати сопла дощувачів. Якщо жорсткість води у Вас підвищена, бажано встановити хоча б елементарну систему зниження жорсткості, це запобігає появі потворних вапняних плям на великому листі рослин у розпал літа.
Систему автоматичного поливу розміщують на ділянці у суворій відповідності з технічним планом, який повинен враховувати, що різні рослини потребують різну кількість вологи. Дуже важливо змонтувати систему так, щоб можна було забезпечувати як загальний полив, так і полив окремих ділянок.
Сам процес зрошення відбувається за допомогою спеціальних дощувачів, встановлених відповідно до плану. По трубопроводах до них подається під напором вода, яка розбризкується на певному просторі та з певною інтенсивністю. Дощувачі бувають статичними та роторними. У першому випадку величина зрошуваного сектора регулюється простим обертанням головки, яка може бути з фіксованим сектором поливу. Роторні дощувачі дозволяють автоматично поливати або потрібний сектор, або всю ділянку, якщо головка налаштована на 360 градусів. Крім того, дощувачі комплектуються соплами з різною витратою води.
Щоб дощувач запрацював, він має отримати команду від конролера. Хороший контролер має програму, яка дозволяє не тільки встановлювати час поливу, але й керувати кількома зонами. При цьому можна регулювати час поливу на конкретній ділянці, наприклад, одну ділянку поливати 15 хвилин, а іншу усі 2 години. Можна включити таку програму, яка дозволяла б здійснювати кілька поливів на день, крім того, передбачала б ручне керування поливом у будь-який час для будь-якої зони, оскільки техніка, звичайно, нічого не «забуває», але й творчо до завдань не підходить.
Пульти управління, як правило, мають систему діагностики обладнання і можуть автоматично визначити несправність клапану і видати сигнал тривоги.
Не менш важливо і те, що всю систему можна оснастити датчиками вологості ґрунту (тензіометрами), за показаннями яких призначається час початку та закінчення поливів. При зниженні рівня вологи в ґрунті до певної величини подається команда на електроклапани і починається полив. Коли вологість ґрунту досягає норми, подається зворотна команда та полив автоматично припиняється.
Ще однією складовою автоматичних систем поливу є датчик дощу. З початком опадів він подає сигнал, після чого комп’ютер дає команду на клапан і той припиняє подачу води до дощувачів.
Система поливу і догляд за садом
Система автоматичного поливу істотно полегшує догляд за садом. Фахівці стверджують, що, незважаючи на відносно високу ціну, вона виправдовує витрати протягом 3-х років. Особливого догляду така система не вимагає, якщо спроектована та влаштована професійно. Як правило, фахівці здійснюють і технічний догляд. Втім, досвідчений садівник і самостійно впорається не лише з програмуванням комп’ютера, заміною голівок дощувачів, які іноді ушкоджуються при неправильному косінні газонокосаркою, але найголовніше – з підготовкою системи до зими. До морозів з бака зливається вода, продується система, насоси здаються на профілактику.
Загалом, все вищеописане може комусь здатися надмірністю, але лише до того часу, коли висаджені Вами рослини почнуть чахнути від нестачі води, а газон буде справляти жалюгідне враження. У середній смузі України, втім, як і в більшості регіонів нашої країни, водоутримуюча здатність ґрунту в зоні розповсюдження кореневої системи є недостатньою, щоб покривати потребу рослин протягом усього сезону. У період вегетації, коли відбувається активне зростання рослин, зайвий день без води може уповільнити подальше зростання або навіть призвести до загибелі рослини. Тому так важливо правильно організувати полив у саду.
На сьогодні лише автоматична система поливу дозволяє з найменшими витратами часу та сил організувати якісне зрошення саду.