Більшість із нас намагається виростити екологічно чисті фрукти на своїх ділянках, але часто стикаються з проблемами — хворобами та шкідниками, які атакують плодовий сад. Весняна обробка саду зможе вирішити проблеми в саду та допоможе отримати гарний врожай.
Оскільки від того, наскільки правильно проводиться обробка саду весною, залежить, чи позбудуться насадження шкідників і хвороб, і чи зможуть вони плодоносити повною мірою.
Збудники хвороб та садові шкідники прокидаються у зовсім різні терміни, тому важливо вчасно провести обприскування дерев навесні.
Обробка саду весною в домашніх садах проводиться 4 рази. Цього цілком достатньо для нормального розвитку та плодоношення саду.
Терміни обприскування дерев весною
Календар обприскування саду залежить по-перше від клімату, а по-друге, від погодних умов цього року. Точної дати вам ніхто не назве. Адже зима один рік може бути суворою, а наступного – теплою та з мінімальними опадами. Обробка дерев весною починається відразу після відступу холодів і продовжується під час цвітіння і зав’язі плодів.
Головний орієнтир:
- Суха сонячна погода
- Плюсова температура вночі
Перша обробка саду весною
Перша весняна обробка саду відбувається по сплячим брунькам або «голому» дереву. Важливо, щоб бруньки ще навіть не почали набухати. У цей час розлітаються спори грибкових захворювань. Комахи, поки ще, себе не проявляють.
Перше обприскування дерев весною проводиться від моніліозу, який особливо любить кісточкові культури (вишні, черешні, сливи, персики). Його легко впізнати по коричневих в’ялих кінчиках гілок на дереві, ніби листя отримали опік. Хворобу так і називають моніліальний опік.
А на яблунях та грушах починають активно розмножуватися спори парші. Джерело захворювання: зів’ялі плоди, листя, що залишилися на дереві з осені. Спори цього захворювання живуть під корою і в опалому листі.
Препарати для першого обприскування дерев
Обприскувати потрібно одним із цих препаратів!
- Бордоська суміш 3%
- Медян Екстра
- Препарат 30-B
- Брунька
- Карбамід (сечовина) у великій дозі: 700 г на 10 л води + 50 г мідного купоросу
- Фарма Йод (підходить для органічного землеробства)
- Хом
- Абіга-Пік
- Райок
- Оксихом
- Хорус (працює при +5 градусів, а за більш високої температури швидко розкладається)
- Скор
- Залізний купорос
- Нітрафен
Чим обприскати дерева по зеленому конусу (2-а обробка)
Друга обробка саду весною проводиться в період, коли бруньки вже набрякли і лопнули, але листочки ще не почали розпускатися. Бруньки мають конусоподібний вигляд.
Це критично важливий момент для боротьби з яблуневим квіткоїдом (довгоносик). Від нього дуже страждають яблуні, груші. Квіткоїд відкладає свої личинки в бутон, що ще не розкрився, який стає коричневим і не розкривається. Комахи харчуються соком бруньки, іноді можна помітити, як бруньки «плачуть»: на них виділяються крапельки соку.
Препарати від шкідників:
- Децис Профі
- Актара
- Енжіо
- Матч
- Актеллік
- Іскра
- Каліпсо
- Фуфанон
- Енвідор
Від хвороб застосовують:
- Скор
- Бордоська суміш 1 %
- Ридоміл Голд
- Оксіхом
- Хорус (якщо температура повітря не вища +5).
У цей період вішають ловчі пояси на стовп дерева, клейові пластини, феромонні пастки для відлову дорослих самок різних шкідників.
Обприскування дерев у фазі рожевий бутон (3-я обробка)
Обприскувати до розкриття бутонів!
У цей момент вже яблунева плодожерка літає по всьому саду і відкладає свої яйця на листя поряд з квітками або прямо в квітку. Личинка проникає в плід і в результаті виходять червиві яблука.
Важливо обробити всю крону, тому знадобиться хороший обприскувач з довгим шлангом. При якісному та своєчасному обприскуванні проти яблуневої плодожерки падалиці практично не буде.
Препарати від шкідників:
- Іскра
- Каліпсо
- Фітоверм (біологічний, діє за температури вище 12 градусів)
- Бітоксибацилін (теж біологічний).
- Децис Профі
- Фуфанон
- Вертімек
- Актара
Від хвороб, якщо не встигли обприскати у попередній фазі, застосовуються ті самі препарати, що й для другого обприскування.
Важливо: деякі препарати можна змішувати, уважно читайте упаковку. Не важливо від чого спочатку обприскати: від хвороб чи шкідників. Між обробками має пройти 1-2 дні.
Правила обприскування дерев весною:
- Перший раз кропити дерева від хвороб
- Другий – від шкідників
- Третій – від шкідників та хвороб, якщо не обприскали раніше
- Біологічні препарати застосовувати при температурі +12 градусів та вище
- Хорусом є сенс обприскувати лише за низької температури (від 1 до 6 градусів тепла)
- Обробляти з усіх боків всю крону та стовбур
Четверта обробка дерев
Останнє обприскування дерев весною проводять коли зав’яжуться плодики величиною з горох.
У цей момент починається друга хвиля моніліозу, а яблунева плодожерка знову орудує на повну силу. Вона до речі, літає в сутінках та ночами. Хороший спосіб її позбутися – це приманка на компот.
Зваріть компот із яблук і повісьте невеликі відра з компотом на дерево. Яблунева плодожерка прилетить на запах яблука, і таким чином можна буде зібрати дорослих особин.
Препарати для обробки саду такі ж як і для 3 обприскування.
Смородину, ожину обприскують від хвороб ранньою весною переліченими препаратами, а влітку – від попелиці Фітовермом.